COĞRAFYA VE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ GÜNLERİ; ÖZEL SEKTÖR

Saü coğrafya ve coğrafi bilgi sistemleri günü fotoğrafları

Saü coğrafya ve coğrafi bilgi sistemleri günü fotoğrafları

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü ve Coğrafya Topluluğu tarafından organize edilen Coğrafya ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Günlerinin ilk günü oldukça dolu ve güzel geçti. Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tülay Kızıloğlu’nun açılış konuşması ile başlayan günler, Bakü Devlet Üniversitesi Coğrafya Bölüm başkanı Prof. Dr. Şövgi DSC_0129Göyçaylı’nın süpriz katılımı ve konuşması ile devam etti. Prof. Göyçaylı Azerbaycan ve Türkiye arasındaki kardeşlik ve dostluktan bahsederek coğrafyanın önemine değindi ve coğrafya bölümü öğrencileri ile hocalarını üniversitesine davet etti. 

DSC_0134Coğrafya ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Günlerinin ilk oturumda ise Esri Türkiye Eğitim Müdürü Fatih Ocak, Esri ve Esri Türkiye firmasının kısa bir geçmişinden bahsettikten sonra Arc Gis sistem mimarisi hakkında bilgiler verdi. Kamu ve Özel sektörde CBS’nin önemine değindikten sonra Esri Türkiye firmasında görev alan coğrafyacılardan örnekler verdi. Daha sonra Web Gis ortamı örnek uygulamalar ile öğrencilere tanıtıldı.

DSC_0189Öğleden sonraki oturumda ise Map Here firması, kendi şirketlerini ve Here markasının tanıtımını yaptıktan sonra hedefleri ve amaçları hakkında bilgi verdi. Here markası altında topluluklarının öneminden bahseden firma yetkilileri, topluluk üyelerinin sistemin gelişmesinde yapabilecekleri katkıları örnek uygulamalar ile gösterdi. Daha sonra ise DSC_0206öğrencilere veri toplama aracının tanıtımı yapıldı.

 

DSC_0236Son olarak ise  Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Doğal Afetler Tübitak Yaz Okuluna katılan Coğrafya bölümü öğrencileri Zeliha Kocabaş, Özlem Altun, Aynur Çaltı ve Eren Kızılaslan yaz okulunda yapmış oldukları çalışmaları öğrenci arkadaşlarına anlattı.

 

Coğrafya günleri Kamuda Coğrafi Bilgi Sistemleri Oturumu ile yarın da devam edecek. 

Sitemizde yazılan köşe yazılarından yazarı sorumludur. Herhangi bir istek ve şikayet için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş