SAÜ COĞRAFYA; KAMU VE COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ PANELİ

cbskamu toplu fotoSakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü ve Coğrafya Topluluğu tarafından organize edilen Coğrafya ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Günlerinin ikinci günü kamu ve coğrafi bilgi sistemleri üzerine oldu. Türkiye’nin ve Sakarya’nın önde gelen kurumlarından olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş., Sakarya Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. (AGDAŞ) ve Beykoz Belediyesi’nin katılımcı olarak yer aldığı oturumda kurumlar kendi CBS altyapılarını ve projelerini tanıttılar.

cbskamu oturum1İlk oturum SAÜ Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Muhammet KAÇMAZ’ın konuşması ile açıldı. Konuşmasında üniversite, kamu ve özel sektör buluşmalarının önemine değinen KAÇMAZ, Coğrafya ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Günlerinin temel amaçlarından birinin de bu buluşmayı sağlamak olduğunu belirtti. Daha sonra Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden Ersin NALBANT, Sakarya Büyükşehir’in CBS altyapısından ve projelerinden bahsetti. Ardından Hakan KOCAMAN, SASKİ’nin CBS altyapısı, mimarisi hakkında bilgi verdikten sonra  SASKİ’nin gerçekleştirmiş olduğu projeleri anlattı. İlk oturumun son konuşmacısı Cem KIRLANGIÇOĞLU ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş. Raylı Sistemler ve CBS Uygulamaları hakkında bilgi verirken, coğrafyanın bu tür projelerde ne denli önemli olduğunu belirtti. Sunumunun sonunda ise binaların çevresi ile birlikte 3D modellenmesi ile ilgili kısa bir uygulama gösterdi.

cbskamu oturum2İkinci oturum ise SAÜ Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Fatih DÖKER’in konuşması ile açıldı. Coğrafya günlerinin hazırlanmasında emeği geçen topluluk başkanı ve üyelerine, katılımcı olan özel ve kamu sektörü kuruluşlarına teşekkür eden DÖKER, bu çalışmaların niteliğinin artarak devam etmesini temenni etti. Daha sonra Erdem Holding Genel Müdür Yardımcısı Mesut YAŞAR, AGDAŞ CBS uygulamalarını tanıtan sunumunu gerçekleştirdi. Son olarak Burhan EKİNCİ, Beykoz Belediyesi’nin CBS uygulamalarını anlattı ve belediyecilikteki neredeyse tüm süreçleri CBS altyapısı ile ilişkilendirdiklerini ifade etti.

cbskamu oturum2 teşekür

 

Kamu’da Coğrafi Bilgi Sistemleri oturumu da Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tülay Kızıloğlu’nun teşekkür konuşması ve katılımcı kuruluşlara  teşekkür belgelerinin verilmesi ile son buldu.

 

 

 

Sitemizde yazılan köşe yazılarından yazarı sorumludur. Herhangi bir istek ve şikayet için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş