SAKARYA’NIN PARKLARI

Kent Park ve Millet Bahçesi (Adapazarı) Şehir merkezinde, yeme içme mekanları var, genelde şehir içi kullanım, şehir dışından gelenler için de ziyaret edilebilecek mekanlardan biri. Piknik yapılabilir, mangal yapılamaz. Park içerisinde Tarihi Çark’ın modellenmiş hali ve yapay gölet bulunmaktadır. Çark Deresi kenarında kurulmuştur. Agora AVM, Adapazarı şehir merkezi, Çark Caddesi, Uzun Çarşı, Kent Meydanı, Tren Garı yürüme mesafesinde. Yakınındaki yeme içme mekanları Köfteci İsmail, Kebapçıbey, Gazibey Baklava, Zentat Baklava, Murat Baklava, Agora AVM.


Yenikent Park (Adapazarı): Adapazarı Camili bölgesinde. Şehir merkezine uzak. Valilik kampüsü yakınında. Yeme içme mekanı var. Yakınında Bisiklet Vadisi, Saklı Göl bulunmaktadır. Daha çok bölge halkı ve şehir içi kullanım için uygundur.


Ormanpark (Adapazarı): Şehir girişinde. Cafe ve restoran alanı bulunmaktadır. Dişbudak ağaçlarının gölgesinde oturma alanları yer almaktadır. Şehir içi ve bölge halkı kullanım için uygun olmakla birlitke dinlenmek ve mola vermek için de uygundur.


Macerapark (Adapazarı): Adapazarı/Karaman bölgesinde, Yenikent Devlet Hastanesi karşısında. Hemen yanında hafif atıştırmalıklar (tost vb.) ve çay, kahve, meşrubat sunan bir işletme bulunmaktadır. Daha çok şehir içi ve bölge haklı kullanımı için uygundur.


Korucuk Park (Adapazarı): Adapazarı/Korucuk bölgesinde. Şehir merkezinden uzak. Hemen yanında hafif atıştırmalıklar (tost vb.) ve çay, kahve, meşrubat sunan bir işletme bulunmaktadır. Daha çok bölge ve şehir içi kullanım için uygundur.


Serdivan Gölpark (Serdivan): İzmit-Sakarya E-5 karayolu üzerinde yer almaktadır. Cafe ve restoran hizmeti sunan işletmesi ayrıca Parkın piknik yapmak için ayrılmış bölümü ve yürüyüş yolu bulunmaktadır. Yürüyüş yapmak, fotoğraf çekmek ve günbatımlarını izlemek için güzel bir parktır. Hafta sonları ve bayramlarda ziyaretçi sayısı çok olduğundan kalabalıktır.


Arifiye Gölbaşı Park (Arifiye): Sakarya’nın merkez ilçelerinden Arifiye’de bulunmakta, Sapanca Gölü’nün doğu kıyısında yer almaktadır. Parkın içerisinde ve yakınında yeme içme mekanları bulunduğu gibi park Sakarya’da piknikçilerin ve mangalcıların en sevdiği lokasyonlardan biridir. Günbatımının da izlenebileceği güzel bir parktır.


Sakarya Park (Erenler) Sakarya’nın merkez ilçesi Erenler’de Sakarya nehri kıyısında kurulmuştur. Piknik ve çocuk oyun alanları mevcuttur. Akyazı, Hendek, Düzce yolu üzerinde olup Adapazarı istikametinde yoldan parka giriş mevcuttur. Yeme içme mekanları, yürüyüş yolu ve Sakarya Nehri’ni izlemek için seyir terasları bulunmaktadır.


Poyrazlar Tabiat Parkı (Adapazarı): Poyrazlar Adapazarı şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta Sakarya’nın en güzel piknik alanlarından biridir. Yeme içme mekanları mevcut olup piknik ve mangal yapmak mümkündür. Yeni otoyol giriş ve çıkışlarına çok yakın olup Sakarya’nın deniz turizminde öne çıkan Karasu ve Kocaali yolu üzerindedir. Şehre yakınlığı ve ulaşım kolaylığı dolayısı ile hafta sonları ve tatillerde yoğunluk fazladır. Girişler ücretlidir.


Sakarya İl Ormanı (Arifiye-Sapanca): Sakarya’nın güzel tabiat parklarından biridir. Sapanca Gölü manzaralı olup, içerisinde büfe ve konaklama tesisleri mevcuttur. Piknik ve mangal yapılabilir. Sapanca’da olması sebebi ile özellikle hafta sonları yoğunluk fazladır. Göl manzarası olan yerlerde günbatımı izlenebilir. Girişler ücretlidir.


Kuzuluk Tabiat Parkı (Akyazı) Sakarya’nın bir ilçesi olan Akyazı’nın Kuzuluk beldesinde yer almaktadır. Kuzuluk Sakarya’nın kaplıcaları ile ünlü beldesidir. Konaklamak için devre mülkler, oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Park belde merkezine yürüme mesafesinde uzaklıkta olup küçük ama piknik yapmak için ideal bir ortamdır. Kuzuluk içerisinde çok sayıda cafe-restoran olduğu gibi, Köylü Pazarı’nın gözlemeleri de meşhurdur. Civarda çok sayıda alabalık çiftlikleri ve restoranları bulunmaktadır. Girişler ücretlidir.

Sitemizde yazılan köşe yazılarından yazarı sorumludur. Herhangi bir istek ve şikayet için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş