SAPANCA GEZİ REHBERİ, GÖL KIYISI TURU

Foto: Sapanca Belediyesi

Sapanca Türkiye’nin en güzel göllerinden biri. Büyük şehirlere oldukça yakın, çevresi yemyeşil ormanlarla kaplı (Samanlı Dağları) ve bu ormanların içinde çok sayıda dere bulunmakta (İstanbuldere, Mahmudiye, Kurtköy, Yanık vb.). Ayrıca Türkiye‘nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Kartepe de oldukça yakın.  Genelde alabalık tesislerinin yer aldığı Maşukiye’den Kartepe’ye çıkarken Sapanca Gölü’nü farklı açılardan görme imkanı mevcut ve hava açık ise İzmit Körfezi’ni de görme şansını yakalayabilirsiniz. Sapanca Gölü ve çevresinde yemek için çok sayıda restoran, cafe bulunmakla birlikte piknik alanları da fazla. Özellikle göl kıyısında ya da dere içlerinde güzel mekanlar mevcut. Son bir kaç yıldır turist sayısında ciddi artış görülen Sapanca’ya mümkünse hafta içi gelirseniz daha huzurlu ve güzel saatler geçireceğiniz kesin lakin biraz kalabalık olsa da hafta sonu da keyifli dakikalar geçireceğiniz garanti. İşte Sapanca’yı gezmek isteyenlere bizden tavsiye mekanlar.

SAPANCA SAHİL

Sapanca’da ilk duraklardan biri. Göl kıyısında güzel bir yürüyüş alanı ve hemen kenarında sıralanmış çok sayıda restoran ve cafe bulunmakta.

KIRKPINAR SAHİL

Önceden belde olan Kırkpınar daha sonra mahalleleri ile Sapanca ilçesine bağlandı. Kırkpınar, Kırkpınar sahili ve Bağdat Caddesi çok sayıda güzel cafe ve restorana ev sahipliği yapmakta. Genellikle bahçeli ve villa tipi konutların yer aldığı Kırkpınar’da sakin ve huzurlu dakikalar geçirmeniz mümkün.

HARMANLIK VE UZUNKUM SAHİL

Sapanca’da yeni yeni keşfedilen ve az bilinen kıyılardan biri göle farklı açıdan bakmak için ideal. Harmanlık ve Uzunkum arasındaki bisiklet ve yürüyüş yolu ise görülmeye değer. Harmanlık’ta bisiklet kiralamak da mümkün. Yaz aylarında bu bölgede gölde yüzenleri de görebilirsiniz. Harmanlık ve Uzunkum’da da cafe ve restoranlar mevcut.

SEYİR TERASI:

Sapanca Belediyesi tarafından inşa edilen ve sonrasında özelleştirilen bu mekan. Göle tepeden ve geniş açıdan bakmak isteyenler için ideal.

İL ORMANI:

Her ne kadar Sapanca’nın her yeri orman olsa da İl Ormanı Sakarya’nın önemli rekreasyon alanlarından biri. Giriş ücretli. Göle nazır piknik yapmak isteyenler olursa diye listemizde yer alsın.

ARİFİYE GÖL PARK:

Sapanca Gölüne kıyısına olan ilçelerden biri de Arifiye. Belediye göl kıyısında geniş ve güzel bir piknik alanı oluşturdu. Sakarya‘nın piknikçilerinin en ideal mekanlarından biri.

SERDİVAN GÖL PARK:

Sapanca gölünün karşı tarafına geçecek olur ve Sapanca, Samanlı Dağlarına karşıdan bakmak isterseniz Serdivan Göl Park ideal. Serdivan Belediyesi tarafından düzenlenen bu alanda yiyecek içecek için bir cafe de bulunmakta. Ayrıca kısa bir yürüyüş yolu da mevcut. Özellikle akşam saatlerinde ideal.

EŞME SAHİL:

Gölün Kocaeli, Kartepe ilçesi sınırları içerisinde kalan ve ayvası ile ünlü Eşme sahili de mütevazi duruşu ile sizi kendine çekebilir.

Sitemizde yazılan köşe yazılarından yazarı sorumludur. Herhangi bir istek ve şikayet için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş