SAKARYA KISA ROTALAR; AKYAZI-KUZULUK-TABİAT PARKI-ALABALIK TESİSLERİ

Bugün yarım günlük bir gezi rotası olarak Sakarya merkezden fazla uzaklaşmadan güzel ve daha önce de denemiş olduğumuz bir güzergâhı yineledik. Kuzuluk merkezde yer alan köylü pazarı ilk durağımız oldu. Burada gözleme yemek sevdiğimiz etkinliklerden biri. Biraz hızlı ve ayakaltı izlenimi olsa da teyzelerimizin yapmış olduğu gözlemeler oldukça lezzetli. Daha fazla müşteriye satış yapmak için söylenen sözler bazen hoş olmuyor aslında da yer ve ortam kurtarıyor. Yerel işletme ve ortamların güzelliği samimiyettir. Bu kaybedilirse insanların gelme isteği azalır, gelir artsa da kalite giderek düşer. Burada sorun şu ki gözlemeci teyzelere ayrılan yer artık yeterli gelmiyor. Belediye köylü pazarı ve yemek yerlerini birbirinden ayırır ve gözlemecilere oturmaya müsait daha geniş bir alan tahsis ederse sanırım ortam kalitesi de muhabbet de artacaktır. Neyse doğal ürünlerden iki bazlama ve bir koli yumurta ile birlikte köylü pazarından ayrıldık.

İkinci durağımız hemen yakında yer alan Kuzuluk Tabiat parkı oldu. Girişten ücret alınmıyor daha önceki kısa bir ziyaretimizde de alınmamıştı. Belki kalabalık olmadığı için de alınmıyor olabilir bilmiyorum ama iki kez denk geldi, girişte görevli yoktu ve kapılar açıktı. Biraz küçük bir tabiat parkı ama oldukça sevimli ve dinlendirici. İçerisinde çay, demlikte çay, semaverde çay söyleyebileceğiniz, kahvaltı ve çeşitli yemekler yiyebileceğiniz restoran bulunmakta. Fiyatlar makul. Günübirlik piknik de yapılacak bir alan. Yemek programımızı alabalık restoranına bıraktığımız için burada demlikte çay söyleyip birkaç saat dinlenme ve kitap okuma hakkımızı burada kullandık. Sabah saatlerinde oldukça sakin olan park öğleden sonra özellikle piknik yapmak isteyenler tarafından biraz hareketlendi ama hala sakin ve dingindi.

Tabiat parkından sonraki son durağımız ise gitmekten keyif aldığımız alabalık restoranlarından biri. Şerefiye’de yer alan Dereağzı Alabalık Tesisleri gerek yemek gerek ortam kalitesi olarak tüm gün vakit geçirebileceğiniz güzel mekânlardan biri. Dere kenarında sabah kahvaltı ile başlayıp öğleden sonra ister alabalık isterseniz de çeşitli ızgara türlerini keyifle yiyebilirsiniz. Yemekte servis edilen ekmek, tereyağ ve balı da oldukça lezzetli. Çevrede kısa ve hafif yürüyüş yapabileceğiniz ortamlar da mevcut. Bir yanda dere diğer yanda ormanların olduğu böyle ortamlar dinlenmek için oldukça ideal. Böyle kısa bir rota ile güzel bir gün geçirmeniz mümkün, biz bu rotayı ara ara deniyoruz hem eğleniyor hem de dinleniyoruz. Tabi herkesin eğlence ve dinlence anlayışı farklı. Biz memnun kaldık denerseniz umarım siz de memnun kalırsınız. Rotanız kısa ya da uzun, ne kadar neresi olursa olsun yüzünüzü, gönlünüzü güldürsün. İyi gezmeler.

 

Sitemizde yazılan köşe yazılarından yazarı sorumludur. Herhangi bir istek ve şikayet için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş