Sakarya Kültür Turizm Dijital Rehberlik ve Bilgi Sistemi (SATBİS) ve Turizm Bilgi Noktaları Faaliyette

Sakarya Valiliği tarafından koordine edilen Sakarya Kültür Turizm Dijital Rehberlik ve Bilgi Sistemi Projesi’nin tanıtım toplantısı ve proje kapsamında yapılan Turizm Bilgi Noktası’nın açılışı gerçekleştirildi. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonundaki programa Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Vali Yardımcıları Abdul Rauf Ulusoy, Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şenay, Sakal, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, daire müdürleri ve projede yer alan görevliler katıldı. 

 

SATBİS proje koordinatörü Bünyamin Göl (Sakarya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu) sunumunda projede yer alan kurumları, projenin gelişim sürecini ve proje kapsamında yapılan faaliyetlere yer verdi. SAÜ Coğrafya Bölümü öğretim üyesi ve proje danışmanlarından Yrd. Doç. Dr. Mehmet Fatih Döker gerçekleştirdiği sunumda ise SATBİS projesinin dijital altyapısının mimarisi, veritabanı modeli ve mobil uygulamalar hakkında bilgi verdikten sonra projenin yalnızca tanıtım amaçlı değil aynı zamanda turizm yönetimi için güçlü bir altyapıya sahip olduğunu ifade etti.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu,  MARKA’nın katkısından ve projelerin şehirlerinin kalkınmasındaki öneminden bahsettikten sonra turizmin de Sakarya için önemli bir faaliyet olduğunu ve SATBİS’in başarılı bir örnek model olduğunu ifade etti.  Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas konuşmasında projelere verdikleri desteklerden ve yönetim sistemlerinin öneminden bahsederken turizmin şehir yönetimini ilgilendiren meselelerden biri olduğunu ve diğer alanlarda da projeler geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Sakarya Kültür Turizm Dijital Rehberlik ve Bilgi Sistemi Projesi’nin Sakarya’nın turizm alanındaki tanıtımına büyük katkı sağlayacağını belirten Vali İrfan Balkanlıoğlu konuşmasında Sakarya’nın gerçekten bir huzur şehri olduğunu ifade etti. İstanbul’a çok yakın İzmit’te eklendiğinde ise büyük bir nüfus kitlesine hitap ettiğini, Sakarya’nın hem kültürel hem de turistlik anlamda tanıtımının doğru bir şekilde yapılarak tüm verilerin de dijital ortamda yer almasının insanlara çok büyük kolaylık sağlayacağını belirtti. Proje kapsamında kültür ve turizm faaliyetlerinin tanıtıldığı enformasyon hizmeti ile turistlere ve yatırımcılara dijital rehberlik hizmeti verecek olan ‘Turizm Bilgi Noktası’nın açılışını da yapan Vali Balkanlıoğlu, böyle önemli bir projede emeği geçen herkesi tebrik ettiğini ifade etti.
Proje ile ilgili olarak https://sakaryarehberi.org/ sitesinden turizm bilgilerine ve Android ile İOS üzerinden de Sakarya Turizm Rehberi mobil uygulamalarına ulaşabilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.phonegap.satbis

Sitemizde yazılan köşe yazılarından yazarı sorumludur. Herhangi bir istek ve şikayet için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş