SAKARYA TURİZM BİLGİ SİSTEMİ (SATBİS) KURULUYOR

satbis sakarya turizm bilgi sistemiSakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyeleri tarafından Coğrafi Bilgi Sistemleri altyapısı kullanılarak Sakarya Turizm Bilgi Sistemi kısa adı ile SATBİS projesi hayata geçiriliyor. Proje yürütücülüğünü Yrd. Doç. Dr. Muhammet KAÇMAZ’ın yaptığı SATBİS projesi ile Sakarya ili sınırları içerisinde yer alan turizm değerlerinin tanıtımı yanında, turizmle ilgili olabilecek tüm tesislerin sisteme aktarılarak aynı zamanda bir yönetim sistemi haline gelmesi hedeflenmektedir. KAÇMAZ yaptığı açıklamada turizmin gerek ekonomik değerinin önemine gerekse turizm ekonomisi içerisinde yer alan kurum ve işletmelerin çeşitliliğine bağlı olarak turizmin yönetilmesi zor bir süreç olduğunu ama eğer sağlam bir altyapı kurulabilirse sürdürülebilir turizm yönetim sistemi kurulabileceğini ifade etti. Bu süreç ilgili kamu ve özel sektör temsilcileri tarafından da benimsendiği takdirde hem doğal ve kültürel alanların korunmasının, tanıtımının sağlanabileceği hem de turizmin bir plan ve program dahilinde yönetilerek daha fazla ekonomik kazanç elde edilebileceğini belirtti. Bu sürecin henüz planlanma aşamasında olduğunu ifade eden KAÇMAZ, özellikle Mart ayından itibaren hem arazi çalışmalarına başlanacağını hem de kamu kurumları ve özel sektör temsilcileri ile projeyi detaylı bir şekilde görüşeceklerini belirtti.

Sakarya Üniversitesi Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Fatih Döker ise mekansal tüm süreçlerin Coğrafi Bilgi Sistemleri sayesinde yönetilebilir hale geldiğini belirterek, SAÜ Coğrafya Bölümü olarak gerek donanım gerekse yetişmiş personel sıkıntısı bulunmadığını önemli olanın böyle bir süreci kararlı olarak devam ettirmek olduğunu belirtti. Artık gelişmiş teknolojik imkanlar sayesinde bu tür altyapıları kurmanın mümkün olduğunu ifade eden DÖKER, önemli olanın kurumlar arası işbirliğinin sağlanarak bilgi ve veri akışının düzenli ve sistemli bir hale gelmesini sağlamak olacağını belirtti.

Proje ile ilgili örnek web uygulamasına https://sakaryalife.com/satbis/ adresinden erişebilirsiniz.

Sitemizde yazılan köşe yazılarından yazarı sorumludur. Herhangi bir istek ve şikayet için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş