DAVLUMBAZ YAYLASI

davlumbaz yaylasıDavlumbaz Yaylası, Sülüklü Göl’ün batısında yer alır. Bütün dikkatler Sülüklü Göl’e çevrilmesine rağmen yayla Sakarya’nın en güzel yerlerinden biridir. Yöre halkı tarafından Davlumbaz olarak isimlendirilen bu eşsiz güzellikteki yayla, literatürde “Zirve” anlamına gelen ve Gürcüce olduğu sanılan Davlumbaz olarak bilinmektedir. Akyazı’ya bağlı Dokurcun’dan 10 km. Uzaklıkta, yaklaşık 1300 metre yükseklikteki yaylada alabildiğine geniş piknik alanları bulunmaktadır. Suluklu Göl’ün büyüleyici güzelliği kuşbakışı olarak en iyi buradan görülür. Çoğunluğu kayın, çam, köknar ve meşe ağaçlarının oluşturduğu ormanlarla çevrilidir. Yanınızda mutlaka fotoğraf makinesi ya da video kamera bulundurun. Aksi takdirde, eşsiz güzelliği görmek için tekrar gelmeniz gerekebilir. 

Düz, hafif ve dikey eğilimli yeşil alanların bulunduğu, piknik yapmakla birlikte doğa yürüyüşü (trekking) için eşsiz bir yerdir.Gün boyu yürüyüş yapılsa bile yorgunluk hissetmezsiniz. Yaylanın en önemli özelliği çeşitli yerlerinde içme suyu olarak kullanılan çeşmelerin bulunmasıdır.Yaklaşık 30 yıl önce Dokurcun halkı tarafından Soğuksu mevkiinden su getirilmiştir. İmece usulü ile getirilen su hattı 5 km. Civarındadır. Yayla evlerinin olduğu bölgelerin dışında, Tavşanağılı, Alıçlı Konyak ve Karaçalılık adı verilen mevkilerde de çeşmeler bulunmaktadır.Haydarlar’a 10 dakika, Dokurcun’a 30 dakikalık mesafede olan yaylaya Dokurcun’dan güney istikametinde gidilerek Haydarlar Köyü üzerinden de ulaşılabilir.

Kaynak: Kültür-Turizm Bakanlığı

Sitemizde yazılan köşe yazılarından yazarı sorumludur. Herhangi bir istek ve şikayet için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş