YENİ İNSAN DÜZENİ

Birkaç aydır dünya düzeni ile birlikte kişisel düzenlerimiz de alt üst oldu. Sıradan gündelik bir hayatın ne kadar mükemmel olduğunu hep birlikte kavradık sanırım. Kaldı ki birçok filozof, yazar, şair gündelik hayata vurgu yapan çok şey söylemiş lakin biz pek kulak asmamışız. Aslında tüm dünya sistemi bireyin günlük rutinleri ile ilgili. Bireylerin bu günlük ritminde toplu bir değişim tüm küresel siyasi, ekonomik ve toplumsal süreçleri etkileyebiliyor ve hatta değiştirebiliyor.

KORONA VİRÜS (CORONA) nam-ı diğer COVID 19, bu yazıyı yazana kadar neden COVİD dendiğini merak etmediğimi de fark ettim, etkisi isminin önüne geçmiş demek ki. İsim COrona, Vİrüs ve Disease kelimelerinin harfleri ile 2019 yılına atfen oluşturulmuş. Kelimelerden marka yaratmayı severim ben de (TİSGEP, BİLGEO vb. ürettiğim isimler vardı eskiden) lakin bu pek sevilecek bir isim değil mümkünse isimle birlikte yok olabilir de tüm yerküreden. Lakin temenniler ile olacak iş değil elbet.

Kafalar karışık, gelecek belirsiz aslına bakarsak tüm dünya ülkeleri ve liderleri de ne olacağından ve ne yapılacağından pek emin de değiller. Hepimiz “iyi ki varlar” dediğimiz bilim insanları, doktorlar ve sağlık çalışanlarından gelecek güzel haberlere kitlendik. Son günlerde ülkemizde tv erkanlarında prime time’da olsun ya da olmasın en çok izlenen kişinin sağlık bakanımız olması tesadüf değil elbet. Geçen izlerken alttan geçen reklamlara baktığımda onlarca reklam vardı şaşırmadım ama ilginç geldi yine de. Bu arada sabahtan akşama ekranların profesörlere açılması da garipsenmeyecek bir durum elbette de iyi mi kötü mü oldu emin değilim. Değerini anladık belki bilimin de çok suyunu çıkartıp da hafifletmesek bari bilimin ve bilim insanının değerini. Televizyon ve sosyal medya bir vakitten sonra magazin malzemesi haline getiriyor insanı ki bilim insanı da olsa kişi bu çekimden alamıyor kendini. Düşünsenize deprem sonrasında rahmetli Ahmet Mete Işıkara Türkiye’nin en seksi erkeği seçilmişti. Magazin dünyasının eline malzeme olmaktan ziyade toplumumun bireyleri ve olayları nasıl tükettiği ile ilgili bir durum, alıcısı olmayan bir ürün ya da hizmetin satışı olmaz da iş’te reklam ve pazarlama sektörü kişisel, fiziksel ve bilişsel kodlarımız fena çözdüğünden bilim insanları istemeseler bile malzeme olabiliyorlar bu tüketim kültürüne.  Hem zannımca çoğu hiç para bile almıyordur hazır kendilerini gösterme fırsatı elde etmişler daha iyi fırsat mı olur, yıllarca uğraş didin değer görme, bak iş’te fırsat altın tepside. Televizyoncuların da canına minnet şimdi bu ekonomik yoklukta, zorlukta iki göbek, iki bakış, iki tokat, iki füze attı diye binleri, milyonları harcayacak zaman mı şimdi. Velhasıl karşılıklı kazan-kazan felsefesi, modern dünyanın yaşam biçimi idi bakalım öyle devam edebilecek mi !

Neyse aslı mevzuya dönelim biz yine. Kafalar karışık, gelecek belirsiz demiştik ya virüsün kendisi bile tartışma konusu. Doğal yolla mı yayıldı yoksa üretilip yeni dünya düzeni için bir hazırlık mı yapıldı tartışmaları geyik muhabbetleri kıvamında gerek ekranlarda gerekse her tür muhabbet ortamında keyifle tüketilir oldu. Akademik ilgi alanım içinde (siyasi coğrafya) değerlendirilecek bir mevzu olsa da şu aşamada bireyler için önemli olanın sebeplerden ziyade sonuç olduğunu düşünüyorum.  Şu an tüm dünyayı saran bu virüs hepimizin günlük yaşamını ve hatta gelecekteki durumumuzu derinden etkiledi. Alışmaya çalışıyoruz, alışmak da zorundayız. Zira hepimiz farkındayız ki hayatımız eskisi gibi olamayacak en azından yakın zamanda. En iyimser senaryolarda bile birkaç yıllık normale dönüş süresi var ki siyasal, ekonomik ve toplumsal süreçlerin bu süreçte çok değişeceği aşikâr dolayısı ile hiçbir zaman eskisi gibi olmayacağı sözü çok gerçekçi bence.  Bu konular uzar gider hepsi ayrı bir başlıkta hatta kitapta incelenecek mevzular.

Peki ne yapmalı? Öncelikle akıl ve ruh sağlığı önemli, kendimizi mümkün mertebe en üst düzeyde koruma altına alarak yapabileceğimiz işlere ve kendimizi geliştireceğimiz konulara odaklanmalı. İnternet büyük nimet bu konuda. Özellikle bu olaylardan dolayı açık erişim ya da ücretsiz o kadar çok kaynak var ki. Aslında bilgi deryasında aradığımız o ADA’yı da bulmak zor. Çünkü herkes herkese tavsiye veriyor da herkes kendi kişisel gelişim, karakter ve kişisel özelliklerine özgü veriyor dolayısı ile kariyer ve kişisel gelişim konusunda birine iyi gelen bir araç bana, sana, ona iyi gelmeyebilir. O sebepten kişisel özelliklerimizi keşfetmek çok önemli bu süreçte ki doğru yolda doğru yönde ilerleyebilelim yoksa başkasının yolunda ilerlediğimizde çok sonra bu yolun bize ait olmadığını fark edebiliriz ki bu o zaman ilerleme değil bazen kayıp da olabiliyor. Her şey elbet deneyim de keyif almadığınız bir yolda ilerlemek de ömür törpüsü nitekim. Şansınız ve imkânız var ise kendinizi keşfedin derim bu süreçte ki zaman ve olaylar bu konuda bizi zorlayacaktır zaten. Bu zorlu süreci keyifli olmasa bile olumlu bir sürece çevirmek birazcık da olsa bizim elimizde. Elbette bu imkânı olan için geçerli yoksa bugünün koşullarında maddi ve manevi nedenlerden dolayı ciddi sıkıntılar çekenler de çok, çevrenizde ise yardım elini değilse de gönül elini uzatmakta fayda var. Hiç yoksa gönülden edilecek bir dua da önemli çok önemli bu süreçte.

Özellikle bu günlerde “evde kal” çağrısına uyabilme şansına sahipsek, sahipseniz bizim için canla başla çalışan tüm sağlık çalışanlarına (doktor, hemşire, eczacı, hasta bakıcı, temizlikçi, hastane yöneticisi, idarecisi, memuru vb.), polise, askere, fırıncıya, marketlerde çalışan tüm personele, kargo sektöründe çalışan tüm herkese, üretime devam eden çiftçilere, temizlik görevlilerine, kamu kurumlarında bu süreçte mesai harcayan yöneticisinden memuruna herkese burada aklıma gelmeyen lakin günlük rutinde farkında bile olmadığımız işlerde halen çalışan herkese alkış ve teşekkürden de öte çok gönül ve can borcumuz birikiyor. Yazı ile ancak can-ı gönülden teşekkür edebiliyoruz, umarım kabul buyurursunuz yoksa hakkınız ödenmez. Saygı ve sevgilerimle…

Sitemizde yazılan köşe yazılarından yazarı sorumludur. Herhangi bir istek ve şikayet için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş