Serdivan Bosna Sancak Eğitim Kültür ve Spor Kulübü Derneği

serdivan bosna sancak derneği26 Haziran 2009 tarihinde ilimizde yetişmekte olan gençlere eğitim, kültür ve spor sevgisini aşılamak amacı ile kurulmuştur.   Dernek her yıl Eylül ayından itibaren başlayıp haziran ayına kadar Boşnakça Dil kursu vermektedir.

Dernek faaliyetlerinden bazıları ise şu şekildedir;

Kültür zenginlik ve özelliklerinin korunmasında ve geliştirilmesinde destek veya yardımcı olmaya çalışmaktır. İhtiyaçlara göre hizmet ve yardım komiteleri kurar.  Kendi imkanlarıyla veya kira ile veya yardımseverlerden sağlayacağı imkanlarla acil hallerde, çadır, baraka, konut, pansiyon gibi yerleşen insanlarımıza maddi ve manevi destek sağlamak.. Dil (Türkçe) ve çeşitli kültür alanlarında, iş ve meslek edindirme,el sanatları,beceri kursları amaçlı kısa süreli dil kursları  düzenler, el ve kılavuz kitapları yayınlar. Muhtaç öğrencilere yurt ve destek bursları temin eder. 
Daha önceden Türkiye’ ye gelmiş göçmenlerin Bosna ve Sancak ta kalmış yakınların yurda getirilmesi için gerekli yardım ve çalışmalarda bulunur. Göçmen ve mültecilerin Bosna ve Sancak taki muhtaç yakınlarına yiyecek, giyecek, para ve ilaç yardımında bulunur. Bosna-Sancak ve çevresinden gelen ve mültecilerin terk etmek zorunda kaldıkları veya ellerinden alınmış taşınır ve taşınmaz malların ve her türlü haklarının korunması amacıyla gerekli çalışmalarda ve girişimlerde bulunur.

bosnak kültürAmaçları doğrultusunda, derneğe gelir temin etmek veya tanıtım amacıyla fuar, kermes, konferans, sergi, panel, seminer, sempozyum gibi etkinlikler düzenlemek ve bu tür faaliyetlere katılmak. Kitap, broşür, dergi, bülten ve benzeri yayınlar çıkarmak ile üyelerine dağıtmak üzere çalışma ve bilgilendirme bültenleri çıkarmak.

Üyeleri arasında beşeri münasebetlerin geliştirilmesi ve devam ettirilmesi için yemekli toplantılar, konser, balo, tiyatro, sergi, spor, gezi ve eğlenceli etkinlikler vb. düzenlemek veya üyelerinin bu tür etkinliklerden yararlanmalarını sağlamak.

Dernek ile iletişime geçmek için;

http://www.serdivanbosnasancak.org/index.html

Adres: İstiklal Mah. 420. Sk. No: 41 Serdivan/SAKARYA

Tel: 0264 211 52 02

E-Mail: yonetim@serdivanbosnasancak.org

 

 

Sitemizde yazılan köşe yazılarından yazarı sorumludur. Herhangi bir istek ve şikayet için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş