SAMSUNG TÜRKİYE İLE SERVİSTE DOLANDIRILIYOR MUYUZ ?

samsung-logo-blackOlayı güzel bir şekilde açıklamak biraz uzun sürecek ama servislerde benzer sorunlarla karşılaşmak ve hatta dolandırılmak istemiyorsanız bence sonuna kadar okumanızda fayda var.

Bir firmanın yani SAMSUNG’un sadece telefon hizmeti veren servisi adeta banka şubesine dönmüş durumda. Sıra alıyorsunuz, sıra bekliyorsunuz eğer garantiniz yoksa tamir için de epey para bırakıp muhteşem bir telefona sahip olmanın gururu ile eve dönüyorsunuz. Medya ortamlarında satış için her türlü pazarlama taktiklerini uygulayan bir firmanın servis hizmetlerinin bu kadar felaket ve haksız kazanca meyilli olduğunu söyleseler inanmazdım. Yaşadım öğrenmiş oldum.

TELEMARKET isimli AVEA bayisinden, o zamanlar Serdivan AVM’de idi Samsung S3 mini marka telefon aldım. Yaklaşık 1,5 sene sonra telefon kendi kendine kapanıp şarjını sıfırlamaya başladı. Hemen aldığım bayiye götürdüm meğer ki el değiştirmiş Çark Caddesi’ne yönlendirdiler, oraya taşınmış. Gittim, oradaki elemanlardan biri servislerinin Dar Sokakta olduğunu söyledi ve o da oraya yönlendirdi. Aslında bu hikâyenin saracağı baştan belli imiş. Oraya gittim servise verdim 1 hafta içinde tamir olur dendi ve telefonu bıraktım. Telefon tamir edilmiş güzel bir şekilde teslim edildi. Sorun yoktu lakin 2-3 gün sonra emniyetten imei numarasının kayıt dışı olduğu ve telefonun kapanacağı bilgisi geldi. Şaşırmıştım nasıl olurdu. 1,5 yıldır kullanıyordum ve garantili idi oysa. Hemen ilgili bayiye gittim, satış görevlilerinden biri ilgilendi bazen yanlış mesajlar gelebiliyor kapanırsa gelin hemen hallederiz dedi. Ben de inandım maalesef. Hemen dediği 1,5 ay sürdü. Neyse gerçekten telefon tam da bayram öncesi kapandı. Bayiye gittim TELEMARKET’e…Orası da ayrı bir mevzu, satış için 4-5 eleman var servise bir kişi bakarsa bakıyor. Durumu anlattım servise gitmesi gerektiğini söylediler başka bir yere yönlendirdiler. Bu sefer sözde akıllandık ya gitmedim ben size bırakayım siz halledin dedim. İlgilenen arkadaş yok yarım saat sonra gelir dediler. Tamam ben dolanayım yarım saat sonra geleyim dedim geldim hala yok. İnat ettim beklemeye devam tabi arada hatırlatıyorum, ilgili bayan zoraki aradı elemanı. İşi varmış, bitmemiş. Tam o sırada patron geldi,tüm çalışanları aldı bir telaş. Durumu anlattılar mı o mu sordu bilmiyorum belki de başka bir mesele için hemen gelsin nerede dedi. Aradılar patron seni çağırıyor diye meğer ki AKM’de takılıyormuş (konuşmalarından duydum) birkaç dakika sonra geldi. Tabi bu arada geç kalınca bana dediler ki siz götürün servise diye ama sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yiyecek ya. Geldiğinde saat 7’ye geliyordu iş çıkışı gitmiştim. Saat 7’yi geçti bu akşam almazlar yarın gitmesi gerekiyor deyince birkaç güzel kelam ettikten sonra ve tabi güven de sıfırlandıktan sonra ben ertesi gün götürürüm dedim ve sinirle çıktım bayiden. Sanırım son çıkışım olur bir daha da gitmem, bir Davos değil tabi.

Ertesi gün yani Kurban bayramının arefe günü Karaağaçdibi’nde yer alan Samsung Sakarya Yetkili servisine erkenden gittim zira yola çıkacaktık o gün. Telefonu teslim ettim durumu anlattım. Dediler bayram sonrası mesai başladığında 2-3 gün içinde sorun çözülür. Merkeze ve TİB’e bildirmeleri gerekiyormuş. Telefonda sorun olmadığı için aldım ve sorunu halletmenin huzuru ile eve döndüm. Bayiden daha iyi olacağını düşünmüştüm. Ne de olsa koskoca SAMSUNG’un yetkili servisi idi. (ÇINAR ELEKTRONİK) Değil kurumsal, küresel bir firmaydı…Meğer ki özde değil sözde imiş küresel imajı, servise gelince çöktü.

Hala hikayenin başındayız buraya kadar bile film gibi aslında. Neyse hafta sonuna kadar bekledim arayan olmayınca durumu bildireyim diye netten telefonlarını aradım, buldum. Meğer tüm yerel servis telefonları direk merkeze bağlı, durumu anlattım kayıtlarında böyle bir isteğin olmadığını yeni kayıt açalım dediler. Yine güzel dileklerimi ilettikten sonra nasıl olur neden olurlar eşliğinde kayıt açıldı. Yine bekledim üç-beş gün sonra aradım. Tamam dediler yeniden kayıt açalım, süreci hızlandırmış oluruz dediler. Yerel servisin de telefonu verdiler sonra onları aradım. Telaşla benden yeniden evrakları istediler hatta gelmenize gerek yok mail atın bu sefer hemen halledeceğiz dediler. Yok yine yok. Birkaç kez de yine genel merkezi aradım, şikayet ettim. Sonra sikayetvar.com’a yazdım ertesi gün ilgileneceğiz diye döndüler de tek dönüşleri o oldu. Bu sefer yine Sakarya yetkili servise epey de sinirle gittim. Hoş beş, tanışma tartışma eşliğinde ilginç bir detay çıktı ortaya. İlgili bayan Fatma hanım beni belki de yalancı çıkartmanın da gururu ile siz zaten telefonu daha önce getirmişsiniz, camı kırılmış tamir ettirmişsiniz deyince telefoncularda dönen dolabın büyüklüğü de ortaya çıkmış oldu böylece. Oysaki tek bir kez servise vermiştim ki o da zaten bayi aracılığı ile kendilerine gelmişti. Tamir öncesindeki imei numaram ile tahminim benim garantim ile birinin telefonu tamir edilmiş. Aynen bu şekilde söyledim, bizde böyle şey olmaz dediler. Dedim kim getirmiş telefonu. Belki gaflet belki durumun vahametinin farkında olmadan getiren kişinin adı ve telefonunu istedim verdi. Ayrıca garanti belgesinde 10 gün çözülmeyen sorunda telefon verilir yazıyor dedim, telefon istedim. Elimizde yok dedi, ısrar edince de müşterilerininkini mi vereyim diye de sözde, ne sözdesi söz bile değil de. Sanki müşterinin telefonu istemişim, garantide yazılı hakkım değil mi. Bu yüzden garantili telefon almıyor muyuz zira satarken garanti fiyatı içinde zaten. Neyse karşılıklı sevgi saygı içinde ayrıldım oradan. Hemen daha önce telefonu teslim ettiğim TELEMARKET servisine gittim, dedim sizin böyle bir çalışanınız var mı? Durumu anlattım yok dediler. Ancak durumu anladılar, izah etmeye çalıştılar bir şeyler, zira sizden mi onlardan mı kaynaklı bu işin peşindeyim dedim. Bizde olmaz biz zaten direk oraya teslim ediyoruz, olmuşsa orada olmuştur diye kendilerini aklamaya çalıştılar. Neyse ben ilgili kişiye ulaşacağımı sizde çalışıp çalışmadığını öğrenmekti niyetim dedim ve çıktım oradan.

Hemen bir telefon bayine gidip sadece konuşmaya yarayan bir telefon aldım ve aradım numarayı. Orta yaşlarda olduğunu tahmin ettim bir bay açtı, biraz da gürültü vardı çalışıyordu. Önce herhangi bir AVEA bayiinde çalışıp çalışmadığını sordum, yok dedi hayırdır ne alaka. Telefonunu SAMSUNG servisten aldığımı söyledim. Benim telefonumun imei’nde size ait bir işlem var dedim. Telefon markasını sordum, yakında tamir edilip edilmediğini de ve ne tamiri yapıldığını. Ne tesadüf ise imei karışan telefon benimle aynı marka aynı cins SAMSUNG S3 mini ve cam tamiri yapılmış ve parası da alınmış. IMEI numarası karışacak ve o da aynı cins telefon olacak çok ilginç hem de çok. Tabi bunu öğrendikten sonra hemen avukatıma haber verdim diyeceğim ama değil tabi. Kardeşim avukat olduğu için ilk görüşmemizde durumu ilettim evrakları gösterdim. Hatta telefondan vazgeçtiğimi bu işin sonu nereye gidecekse gidelim dedim. Kardeşim de bana ben bir yarın görüşeyim ondan sonra bakarız dedi. Ertesi gün görüştü, muadil telefon vereceklerini söylemişler hemen. Yani yeni bir telefon olarak algılamış kardeşim ama ben önceki tecrübelerimden ve de güvenimden ! tamir edilene kadar bir telefon verirler diye düşündüm nitekim de öyle oldu. Ben sizden daha önce istedim vermediniz o gün bende kendime gittim aldım telefona gerek yok diye fırçamı da attım tabi. Telefonu aldılar sözde merkez istemiş, yani SAMSUNG TÜRKİYE o da eminim hikaye. Zira hiç ama hiç ilgilenmediler o kadar aramama hatta servislerinin yaptığı numaraları bizzat iletmeme rağmen. Neyse telefonu Perşembe teslim ettim Cumartesi mesaj geldi. Telefonunuz halloldu diye. Bu ne hızdı böyle. 1,5 aydır çözülmeyen mesele 2 günde bitmişti, hem bu arada merkez bile görmüştü. Hani o istememiş miydi. Merkez neresi bilmem ama en yakın İstanbul olsa kargo git gel 2 günden fazla sürer bir de işlemler yapılacak. İki günde nasıl çözdüler bilmem muhtemelen merkeze bile haber verilmedi zira son kaydı biraz da zorla açtırdım, telefonu aldılar ama kayıt açmak istememişlerdi. Hatta daha önce tamir ettirdiği söylenen kişiyle görüştüğümü bu durumun nasıl olmuş olabileceğini sordum, bizde böyle şey olmaz demekten başka cümle kuramadılar tabi.

Velhasılı kelam ertesi hafta Cuma günü telefonu çalışır vaziyette teslim aldım. Çalışması yetmiyordu artık zira üç kuruşluk telefon için aylarca uğraştırmışlardı. Ve bir özür dilemeyi bile beceremiyorlardı. Yine sordum durumu, bu sefer başka bir eleman imei karışmış yanlışlık olmuş yoksa sizin garanti ile ilgili bir durum değil isterseniz kayıtları göstereyim dedi kayıtlarda görsem ne artık bu safhadan sonra, kayıtları silmek değiştirmek bu kadar numara yapan bir firma için hiç zor değil. Lakin her aşamadan sonra SAMSUNG TÜRKİYE’yi aradım ki görüşmelerimiz kayıt altına alınıyor sözleri boşa gitmesin. Olur da bir gün lazım olur.

Sonuç mu SAMSUNG iyi hoş da servis hizmetlerin felaketin de ötesinde rezalet. SAMSUNG pişmanlıkmış meğer, sorun çıkınca anlıyor insan…

 

Sitemizde yazılan köşe yazılarından yazarı sorumludur. Herhangi bir istek ve şikayet için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş