“Sakarya Mutfağı” Yılın Gastronomi Kitabı Seçildi

Sakarya Mutfağı

Sakarya Üniversitesi akademisyenleri, Araştırma Görevlisi (Arş. Gör.) Kübra Sultan Yüzüncüyıl ve Araştırma Görevlisi Dr. (Arş. Gör. Dr.) Aynülhayat Uybadın’ın hazırladıkları Topraktan Sofraya Sakarya Mutfağı/ Bir Yemek Antropolojisi kitabı “Yılın Gastronomi Kitabı” ödülü aldı.

Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi akademisyenleri Arş. Gör. Kübra Sultan Yüzüncüyıl, Arş. Gör. Dr. Aynülhayat Uybadın’ın; Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO), Hacettepe Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suavi Aydın ve Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arif Bilgin’in işbirlikleriyle yazdıkları “Topraktan Sofraya Sakarya Mutfağı” kitabı, Dünya gazetesi tarafından verilen ‘Yılın En İyileri’ arasında seçilerek “Yılın Gastronomi Kitabı” ödülüne layık görüldü.

2021 yılında Gastronomi kategorisinde aday gösterilen eserleri titizlikle inceleyen jüri üyeleri (Ahmet Örs, Faruk Süyün, Mehmet Yaşin, Osman Serim ve Zeynep Kakıç) yaptığı nihai değerlendirmede Topraktan Sofraya Sakarya Mutfağı/ Bir Yemek Antropolojisi kitabını, geçmiş dönemlerden günümüze zengin mutfak kültürü ve insan mozaiğini barındıran ve bilimsel temellere dayanan bir çalışma olması nedeniyle ödüle layık görüldü.

Kaynak: haber.sakarya.edu.tr

Sitemizde yazılan köşe yazılarından yazarı sorumludur. Herhangi bir istek ve şikayet için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş