ÖĞRENCİLER İÇİN İŞ YAŞAMINA HAZIRLANMA (1)

is-ariyorumMesleğimiz itibari ile gençlerin çocukluk dönemlerinden geçip iş yaşamına hazırlandığı süreçte onları gözlemleme fırsatını fazlası ile elde ediyoruz. Gerek derslerde gerekse özel olarak yaptığımız görüşmelerde çoğu öğrenci arkadaşımın önemle üzerinde durduğu(haklı olarak) ve kaygı duyduğu mesele “Nasıl iş bulacağız” oluyor. Daha üniversitenin ilk yıllarında başlayan bu kaygı mezun olana kadar devam etmekte ve hatta sonrasında bile. Nitekim klasik ifade ile artık ekmek aslanın midesinde. Dolayısı ile mezun olmak iş bulmak için yeterli bir durum olmaktan çıkalı epey oldu.

Peki mezun olmanın dışında iş bulmak için bireyde ne gibi artılar olmalı ve bunları nasıl kazanmalı. Elbette ki mezun olunan bölüme göre değişik ihtiyaçlar olabilir ama genel olarak görünen şu ki artık öğrenciler teknolojiye yatkın olmalı ve iyi bir bilgisayar kullanıcısı olmalı. Temel programlar yanında mesleğine ya da çalışmak istediği sektöre uygun programları iyi derecede kullanmak önemli bir avantaj olacaktır. İkincisi ise muhakkak en azından orta seviyede de olsa İngilizce bilinmeli. İngilizce özellikle çoğu Anadolu şehirlerinde şirketler için temel bir ihtiyaç olmasa bile en azından eleme kriteri/elenmeme kriteri olarak epey dikkat çekiyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya gibi uluslararası ticarette önemli olan şehirlerde ise İngilizce olmazsa olmazlardan biri zaten. İş deneyimi de firmaların aradığı önemli kriterlerden biri yeni mezun olan arkadaşların çoğu bu konuda veryansın edebilir, lakin öğrenci iken part-time bile olsa çalışmaya başlayan arkadaşların hem sektörler hakkında bilgisi hem insani ilişkileri gelişmekte ve kendileri güvenleri artmaktadır. Böylece hem referans verebilecekleri kişi ve kurumlar oluyor hem de iş görüşmesine gittiğinde kendilerini daha kolay ve güzel ifade edebiliyorlar.

Aslında herkesin bildiği bu temel unsurları maalesef öğrencilik hayatında gerçekleştiren sayısı oldukça az. 4 yıllık öğrencilik süreci uzun gibi görünse de çoğu zaman göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. Az biraz bu sürecin farkında olup, kendi geleceklerine olumlu katkı yapan arkadaşların hem geleceğe daha güvenle baktıklarını hem de daha kolay iş bulabildiklerine şahit oluyoruz. İşsizlik çok olsa da nitelikli personel bulmak da bir o kadar zor. Mesleki ve kişisel niteliklerini geliştirenlerin beklentilerini karşılayacak bir geleceğe kavuşacaklarına inancım tam. Zaman da karar da sizin. Geleceği bugünden şekillendiriyoruz, bugün ne yaptığınıza bakın geleceğinize siz karar verin…

Sitemizde yazılan köşe yazılarından yazarı sorumludur. Herhangi bir istek ve şikayet için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş