MADEN DERESİ VE ŞELALESİ

maden deresi ve şelalesiKarasu-Kocaali arasından içeriye doğru girince Çam Dağları’ndan kaynaklanan Maden Deresi’ne ulaşılır. Derenin sesini dinleyerek, yeşile bürünmüş bir çevrede yürüyüşler yapmak ve güzel bir kır sofrası kurmak için ideal bir yerdir. Eskiden burada Fransızlar tarafından işletilen kurşun, boraks, çinko ve altın madenleri varmış. 1914’de bütün galerileri çökerterek bölgeyi terk etmiş işletmecileri. Kayın, çınar, ceviz, elbette en çok da fındık ağaçlarıyla bu alanda Ekim-Kasım aylarında kestane toplaya bilirsiniz.

Maden deresini çevreleyen köylerde her tür meyve ve sebze yetiştiriliyor. Bahçesinde çalışan bir üreticiden hemen orada koparılan sebzeler alabilirsiniz. Otların üzerine bir yaygı serip yanınızda getirdiklerinizle piknik yapmak istemezseniz hemen yakındaki alabalık tesislerine gidebilirsiniz. Yanınızda getirdiklerinizi burada da yiyebilirsiniz. Maden Deresi’nde konaklama olanağı yok. Çadırınızı yanınızda getirmediyseniz Karasu veya Kocaali’ye gitmeniz gerekir. Güzel bir yemek yiyip, demlikle gelen tavşankanı çayı içtikten sonra bir kilim serip ağaçların altında güzel bir öğlen uykusu çekebilirsiniz. Kuşların sesleri eşliğinde mevsimine göre yaban çileği, böğürtlen toplayabilirsiniz.

Kaynak: Kültür Turizm Bakanlığı

Sitemizde yazılan köşe yazılarından yazarı sorumludur. Herhangi bir istek ve şikayet için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş