HANGİSİ DAHA GERÇEK HAYAT MI FACEBOOK MU?

İnternet hayatımıza girdi gireli tüm algı ve değerlerimiz de alt üst oldu aslında. Olumlu ve olumsuz bir çok etkisi oldu. Hepimizin gerçek hayatları dışında sanal bir hayatı daha oluşmaya başladı ve kimi zaman o sanal hayatı daha bir sevdik o hayata daha sağlam bağlandık sanırım.

Acılarımızı, sevinçlerimizi, hüzünlerimizi, öfkemizi daha kolay daha rahat ifade eder olduk, kendimizi yeniden keşfetmeye başladık belki de kaybetmeye…

Sanal ve gerçek hayat konusunda ikilimler de yaşanmaya başlandı tabi bu arada. Hatta öyle ki sanalda yapılan tüm faaliyetlerin bir anlamı olmalıydı, herkes her olayı her sözü her hareketi üzerine alınmaya başladı. Ne dağın fareden ne farenin dağdan haberi yoktu bile ama fareler de dağlar da hem birbirlerine hem diğerlerine küstü, kızdı ve hatta hayatından çıkardı.

facebook-updates-real-lifeBu yazıya sebep olan durum da bu aslında, geçen aylarda tatsız bir olay neticesinde facebook profilimi tamamen silmiş ve bir daha facebook’a girmemeyi düşünmüştüm ama öyle ki birkaç kişiye ulaşmam gerektiğinde tek bağlantı noktamızın facebook olduğunu görmüş ve yeni bir profil açmıştım. İşte tüm mevzular da bundan sonra başladı aslında.

face pokeYeni profil açınca önce eş dost akraba ve ilk aklıma gelen arkadaş ve tanıdıkları eklemeye başladım sonrasında ise sağolsun o bağlantılar vesilesi ile facebook’un bana önerdiği tanıdıkları görünce eklemeye devam ettim. Tabi bazı fazla iletişimde olmadığım ya da paylaşımlarını görmek istemediğim kişilere denk geldiyse eklemediğim de oldu. O isterse eklerdi nasıl olsa. Hayır diyecek halimiz yok ya 🙂

Bu vesile ile şunu öğrenmiş oldum facebook listenden birini silmişsen eğer büyük olaymış meğer… Halbuki kimseyi silmemiştim, sadece eskisi kapanmış yeni bir profil açmıştım ama kendisini listede göremeyen bazı arkadaşlar kurguları da yapmışlar bile kafalarında cevaplarını da merak etmiyor değilim aslında.

Nitekim şunu anladım faceden silmişsen hayatından da silmişsin demekmiş ve bu çok ciddi bir mesele imiş. İnsanlar sözleri, davranışları ve hatta gözleri ile bunu ifade etmeyi de başarabiliyor hatta ve hatta öyle soğuk rüzgarlar estiriyorlar ki hissetmemek mümkün değil.

Demek ki neymiş sanal hayat çok daha gerçekmiş. Gerçekte hiç problem mesele olmayan olaylar sanal hayatımız sayesinde büyük problemlere, büyük kırgınlıklara yol açıyor ve hatta bağlantıdan sildin mi hayatından ve arkadaşlığından da çıkman gerekiyormuş.

Velhasıl bir şarkının ifade ettiği gibi “Durumlar böyle”

Bana göre ise aklıma gelen, gördüğüm, denk gelen eski bağlantılarımın hepsini eklemeye çalıştım özellikle ilk zamanlar ancak sonra pek de uğraşmadım… Sanalda bağlı olmuşsun olmamışsın ne fark eder. Hem isteyen ve gerçekten tanıyan en azından nedenini sormak için bile arayıp sormaz mesaj atmaz mı? Zaten sizi tanımıyor ve en ufak bir meseleyi büyütüyor ise aslında yapacak/uzatacak da bir şey yok aslında. Demek ki herşey/herkes yolunda…

Sanal ortam kolay iletişim için sadece bir araç… En azından ben öyle kullanıyorum ki bu konuda etkili kullandığımı da düşünüyorum zira sanaldan gerçekliğe uzanan bir çok arkadaş/dostlarım ve hatta projelerim oldu, gerçekken sanalda kaybettiklerim yanında… En nihayetinde “Herkes niyetini yaşar”…

Sitemizde yazılan köşe yazılarından yazarı sorumludur. Herhangi bir istek ve şikayet için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş