ESNAFIN GÜZELİ İNSANA DEĞER VERENİ

efendiogullaripastaneleriGeçen hafta sonu bazı işlerim için Çark Caddesi’nde idim ve kahvaltı da yapmamış olduğumdan Adapazarı Belediyesi karşısında olan Efendioğuları’nda çay-poğaça kahvaltı yapayım dedim. Tek başıma geçtim bir masaya, kalabalıktı da epey diğer tüm masalar da dolu. Sonra yanıma emekli bir amca oturdu, selamlaştık o da siparişini verdi. Az biraz sonra orta yaşlarda biri daha…lakin halinden, tavrından ve konuşmasından biraz da olsa zihinsel sıkıntıları olduğu belli oluyordu. Hemen karşıma oturdu, sipariş vermeden garsonlardan biri börek ve çayını getirdi. Belli ki tanıyorlardı. Siparişi geldikten sonra da her gün de geliyorum ayıp olmuyor değil mi gibisinden bir cümle de sarf etti, demek ki sık sık uğruyordu ve ücret ödemeden yemeğini de yiyebiliyordu. İlgili garsonun hem incitmeden hem de hiç rahatsız olmadığını ifade ve belli eden tavrı ise inanın çok hoşuma gitti.Bu güzel davranışlarından dolayı hem garsonu hem de firmayı can-ı gönülden kutlamaktan başka bu durumu ilan edeyim ki dedim şehrimizde insana değer veren gönlü güzel esnaflarımız da var. Maalesef bir Sakaryalı olarak bile bu tür esnafların azınlığa düştüğünü düşünüyor ve üzülüyordum, görünce sevindim.

İlgili abimizin bir de emniyet müdürüne sitemi vardı, neden küllükleri kaldırtmışlardı ki çay şekerinin kağıdını nereye atacaktı. Neyse ki yemeğimi bitirmiştim de buraya koyabilirsin dedim de az biraz rahatladı ama söylenmeye de devam etti. Herkes sigara mı içiyor, şeker kağıtlarını nereye koyacağız. Masada hiç güzel duruyor mu !

Durmuyor dedim durmuyor sen en iyisi mi bu tabağa koy…

Fotoğraf: http://www.adapazarinet.com/

Sitemizde yazılan köşe yazılarından yazarı sorumludur. Herhangi bir istek ve şikayet için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş