Sakarya’nın En “ACİL” İhtiyacı

indirBayram tatilinin iki gününü hastanede geçirmek zorunda kalmak insanın hayata bakışını derinden etkileyecek anektodlar edinmenizi sağlıyor. Bir kaç doktor arkadaşın gerçekten iyi niyetli ve azimli çalışmaları da yetmiyor durumu kurtarmaya. Daha öğlen olmadan 200’ün üzerinde hastaya bakmak zor çok zor, öğleden sonra ise 500’ü geçiyor. 3 doktor arkadaş var gücü ile çalışıyor ama yetmesi mümkün değil. Sakarya Doğum ve Çocuk Hastanesi, hemen şehrin merkezinde yolunuz düşerse uğrayın ibret almak için. Ne zaman gitti isem hep yoğun hem yorgun. Hepsinin canı, ciğeri olan çocukları hasta; kendileri olsa biraz daha gayret ve sabırlı olabilirler ama söz konusu çocuklar olunca hep gergin ve mutsuz bir ortam söz konusu. En ufak bir mesele tartışmaya dönebilir. 

Yıllardır giden bir avuntu vardı, bilmiyorum son durum nedir ne değildir? Yeni bir hastane yapılacak ve hastane taşınacaktı. Daha sağlıklı koşullar ve daha fazla doktor gelecekti. Sanırım bir masaldı Sakarya için ama çocukları hasta olanlar için ise her daim trajedi. Cumartesi bir anne 12 yaşında evladını kaybetti, kansermiş sebep, acilden kaynaklı bir sorun değil lakin hastanenin bu gibi durumlara ne kadar hazırlıksız olduğu görüldü. 2 tane müşahede odası var, belirli süre biri kapatıldı bu olaydan dolayı hasta çocuklar diğer tek odaya doluştu. Hele odanın hemen girişinde astım ve sürekli öksürük için 3 alet var, ne geleni bitti ne gideni. Balık istifi düzeninde sağlıklı olma çabası. Hasta olmayanı bile hasta yapmaya müsait ortamı. Gerek yatakhanenin gerekse lavaboların temizliği çok kötü olmasa da pek iç açıcı değil maalesef. Uzun bir süre kalınca kapıdan uzman doktor olmadığı için dönen gidenleri de gördük, ama Sakarya’da hele ki tatilde özellikle çocuklar için uzman doktor bulmak ne kadar zor bilen bilir. Özele de gitsen genelde çaresizsin. Çare olsa bile ya parası pulu olmayanlar ne yapsın.

Son yıllarda sağlık adına yapılanları kesinlikle göz ardı etmemek lazım. Ama nedendir bilinmez Sakarya’yı yönetenler/idare edenler yılların kangren olmuş sorunlarına çare bulmaktan acizler. Devletin hemen hemen her bölgede her ilde yaptığı yatırımlar ve destekler karşısında hayran olmamak elde değilken Sakarya’nın en acil ihtiyaçlarının bile giderilememesi sanırım Sakarya’yı yönetenlerin beceriksizliği. Karaman ve Korucuk’ta  yapılan hastaneler büyükler için önemli ölçüde çözmüş olsa da sağlık sorununu, çocuklar ve anneler için çözüm bulmak neden bu kadar zor ve uzun sürdü anlamak mümkün değil.

Çocuğunuz hasta olduğunda ne mevki, ne makam, ne para, ne pul fayda etmiyor. Allah kimseyi bununla imtihan etmesin. Bir koyunun ayağının incinmesinden dolayı hesap vereceğini bilen Hz. Ömer adaleti ütopya olsa da günümüz modern toplumunda, yöneticilerin bu konuda hesap vermek zorunda olacaklarını unutmaması lazım. Koltukları sıcak yapan, sürekli oturulması değil,  hesabın verilecek olması aslında.  Halkın hesap alması zor gibi görünse de Hakka havale edilmiş hesap karşısında boynumuz kıldan ince. Unutmamak lazım çocuklar bu dünyanın en masum insanları, belki dünya hala dönüyorsa onların sayesinde. Bile bile onların incinmesine, zarar görmesine, bu kadar zor ve sağlıksız koşullarda hizmet almasına göz yumanlar direk Allah’a havale..

Yenigün gazetesinde Ocak 2013 tarihli bir haber çıktı karşıma…Aylardan Ekim…sorunlar hep aynı..

http://sakaryayenigun.com.tr/haberOku.php?id=5931

Sitemizde yazılan köşe yazılarından yazarı sorumludur. Herhangi bir istek ve şikayet için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş