FACEBOOK BEN’DEN NE İSTİYOR?

sanal-dünyaSadece Türkiye’de değil tüm dünyada bir paranoya hali yaşanıyor. Belki gözümüze Türkiye’den sonra Ortadoğu ve Arap ülkeleri daha fazla batıyor ama Batı’da da durum aslında farklı değil Bulgaristan, Yunanistan, Ukrayna ve hatta Almanya’da geçen yıl epey sorun yaşandı.  Avrupa ülkelerinin başbakanlarının bile dinlendiği ifade edilmişti geçen aylarda ve büyük kriz çıkması beklenen bir durumdu ama çok da ses getirmedi. Peki bu insanlarda, milletlerde ve devletlerdeki paranoya halinin sebebi ne? Neden sıradan bir insan bile izlendiğini düşünüyor? 

Bu soruya Assange’nin Cep telefonu ile ilgili sözü yeterli sanırım. Cep telefonunun asıl amacının bir izleme cihazı olduğunu ara sıra görüşme yapmaya yaradığını belirtmişti Şifre Punk kitabında. Özellikle internete bağlı tüm cihazlarla yapılan iletişimin çok rahat izlenebileceğini artık çoluk çocuk bile farkındadır da akıllı telefonlarla askeri yatak odamıza (yine Assange’den alıntı) kadar sokan bizler sonra izleniyoruz yaygarasını kopartmıyoruz mu işte sanırım asıl paranoya bu? Hem biliyor hem de yaygara koparıyoruz, hem yatak odamıza bile sokuyor sonra neden girdin diyoruz?

Facebook ne alaka derseniz, mobilden facebook’a girişte facebook’a daha hızlı erişmem ve kullanmam için benden güncelleme yapmamı istiyor uzun zamandır, tembelliğimden yapmamıştım hadi dün yapayım dedim. Tabi uygulama izinleri vermem gerekiyor önce. Yeni izinlere bakınca devletlerin istihbarat teşkilatlarına gerek kalmadığını düşünmem için yeterli sebepler de ortaya çıktı aslında. İşte yeni uygulama izinlerinden bazıları;

Ses ayarlarını değiştirme, resim ve video çek, ses kaydet,

Telefonun uyku moduna geçmesini engelleme, çalışan uygulamaları alma, çalışan uygulamaları yeniden sipariş etme,

SMS ve MMS’leri okuma,   

Ev sahibinin bilgisi olmadan takvim olayları ekleme değiştirme ve konuklara e-posta gönderme. Profil verilerini okuma, takvim bilgilerini ve gizli bilgileri okuma.

Arama günlüğü yaz, arama kaydını oku, kişi bilgilerini okuma, kişi bilgilerini yazma..

Usb depolama içeriğini değiştir/sil..

Yukarıdaki çoğu işlem için yasal olarak mahkeme kararının olması gerekmez mi ? ! Oysa ki biz gönüllü olarak programı ve güncellemeleri yüklediğimizde bunu kabul etmiş oluyoruz. Kısacası bize ait ne var ise herşeyin başka bir yerde kayıt altında tutulmasına sözde yasal olarak izin vermiş oluyoruz.  

Yukarıdaki istekleri biraz açacak olursak, benim anladığım… Sizden izinli olarak (!) ses kaydınızı yaparken sesinizi alamaz isek sesinizi açabilir, gerekli durumlarda en mahrem en özel fotoğraf ve videolarınızı çekebiliriz. Bunları yapabilmek için lütfen cep telefonunuzu uygun konumda bulundurun !  Telefonunuzu kapatmayın uyku moduna geçerse de biz engelleriz siz merak etmeyin. Tüm Smslerinizi biz okuruz siz zahmet etmeyin. Nerede profiliniz var ise onların hepsini biz bakarız, araştırırız gözünüz arkada kalmasın. Mesajlarınızı kaydettik aramalarınızı da kaydetmesek olmaz; kiminle hangi saatte ne konuştunuz hepsi kayıtlarımız arasında yarın öbür gün/yıl lazım olursa çekinmeden kullanabiliriz içiniz rahat olsun. Tüm bunları farlı bir depolama kaynağına kaydetmemize izin verdiğinizi için de size çok teşekkür ederiz. Tüm dünyadaki insanları fişlemenin en maliyetsiz yolunda bize destek olduğunuz için size ne kadar minnetarız bir bilseniz.

Neyse uzar bu mevzu da demem o ki teknoloji özellikle akıllı teknoloji kullanıyorsanız (ki artık mecburiyet hissediyoruz bu konuda nedense) her şeyimiz kayıt altında, o yüzden dürüst olmak lazım eğer bir yanlış yapmış, suç işlemişsek belgesi mevcuttur merak etmeyin..

İnternet özgürlüğü dediğimiz sanal bir hapishane imiş meğer…yeni yeni farkına varıyoruz…

ÖZEL NOT: İnternetin ne kadar büyük bir bilgi ve veri kaynağı olduğunun  ve hatta kolaylık olduğunun farkındayım lakin son kullanıcı olan milyarların içinde interneti bilinçli kullanım oranı göze alındığında, bu durum bilinçli kullanıcılar açısından kayda değer olsa da genel için yukarıdaki yazı geçerli diye düşünüyorum ki daha internetin milyonları ve milyarları yönlendirebilme boyutuna değinmedik bile )

 

 

 

Sitemizde yazılan köşe yazılarından yazarı sorumludur. Herhangi bir istek ve şikayet için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş