BİLSEM SAKARYA, SÜLÜKLÜ GÖL ÇEVRESİ BİYOCOĞRAFYA ARAZİ ÇALIŞMASI

murat şahinSakarya Bilim Sanat Merkezi’nin deneyimli ve azimli Coğrafya öğretmeni Murat Şahin tarafından organize edilen 7×7 Arazi Çalışmaları serisinin beşincisi 29 Ekim 2014 günü gerçekleştirildi. “Yedi Farklı Yer, Yedi Farklı Konu” konsepti ile yola çıkan 7×7 Arazi Eğitimlerinin bu ayağında “Sülüklü Göl Çevresi Biyocoğrafyası” başlığı altında konu anlatımları, ölçümler ve uygulamalar yapıldı.Yedi istasyonda ağaçların erozyon kontrolündeki yeri, toprak oluşumu, bitkilerde birlikte yaşam, yosunlar, sarmaşıklar, bitki örtüsündeki değişim, sis oluşumu, dağ-vadi sisleri, yabani kavak ile yabani fındık ağacının coğrafi dağılışı ve özellikleri, Sülüklü Göl ve çevresinin Biyocoğrafya özellikleri, heyelan, heyelan set gölleri, yüksek irtifalarda ekosistem, göl ekosistemi, mikroklimalar, endemik ve relik bitkiler alt başlıklarında anlatımlar gerçekleştirildi.

Üç ayrı irtifada yükseklik, sıcaklık, basınç ve bağıl nem ölçümleri gerçekleştirilerek değişimler yorumlandı. Sülüklü Göl yolu üzerinde yükselti farkı ve yol yatay uzunluğundan yararlanılarak eğim hesaplama ile ilgili uygulama yapıldı.Göl çevresindeki yoğun ormanların güzel görüntüler oluşturduğu programda herbaryum yapım teknikleri de uygulamalı olarak anlatıldı. Oldukça renkli bir bitki örtüsü yapısına sahip Sülüklü Göl çevresi önemli bir yaban hayatına da barınak oluşturuyor.


Diğer yandan 1703 yılında gerçekleşen bir heyelan sonucu oluştuğu düşünülen Sülüklü Göl’deki su seviyesinin son dönemde yaşanan kuraklığa bağlı olarak oldukça gerilediği gözlemlendi. Gölün setleşme alanında ve Hongurdak Deresi’nin bulunduğu kaynak alanında Coğrafya alanı öğretmenleri eşliğinde incelemelerde bulunan öğrenciler “Biyocoğrafya” merkezli olmak üzere birçok konuda yaparak-yaşayarak öğrenme fırsatı buldular.
Programda öğlen yemeği olarak dağıtılan kumanyaların yenmesinin ardından öğrenciler arasında yarışma şeklinde alternatif bir dinlenme-eğlenme yöntemi olan “mini olimpiyat” yapıldı. Dört farklı arazi oyunu çekişmeli ve eğlenceli dakikaların yaşanmasına neden oldu. 7X7 Arazi Eğitimleri yeni konu ve yeni güzergâhlarla devam edecek.

Sitemizde yazılan köşe yazılarından yazarı sorumludur. Herhangi bir istek ve şikayet için iletişim bölümümüzden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş